Önlemler


Projemiz Kapsamında Alınacak Önlemler

Etkinliklerden Önce Uyulması Gereken Kurallar

1. Eğitime başlamadan en az 45 dk. öncesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında binanın personel ve destek eğitimi alan bireyler tarafından kullanılan tüm bölümleri temizlenecek, dezenfekte edilerek havalandırılacaktır.

2. Etkinlik sınıfında görünür yerlere Covid-19 önlemleri ile ilgili bilgilendirici afişler (el yıkama, maske kullanımı, kurs içinde uyulması gereken kurallar vb.) asılacaktır. Yönlendirme ve işaretlenmesi gereken alanlar tespit edilerek işaretleme yapılacaktır.

3. Maske ve eldivenler için tıbbi atık kutuları temin edilecektir. Eğitim yerlerinin girişinde, lavabolarda ve uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacaktır.

4. Tüm alanlar sosyal mesafe kurallarına uygun biçimde düzenlenecektir.

5. Etkinlik alanlarında; her türlü eşya, araç ve gereçlerin özellikle elle sık temas edilen yüzeyleri su ve deterjanla yıkanacak veya temizlik ürünü içeren solüsyonla silinecek, sonrasında yarım saat (kuruyana ve koku çıkana kadar) havalandırılacaktır.

6. Etkinlik alanlarında temassız dijital ateş ölçer, yeterli miktarda maske, kolonya, sıvı sabun, el antiseptiği ve dezenfektan malzemeleri bulundurulacaktır.

7. Kurumlarda klima ve her türlü iklimlendirme sistemleri kullanılmayacak, kullanılması durumunda ise periyodik olarak dezenfekte edilecek, filtreleri temizlenecektir.

8. Kurum bünyesinde bulunması halinde kantin, büfe vb. yerlerde maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlere uyulacak, buralarda tek kullanımlık bardak, tabak vb. malzemeler kullanılacaktır.

9. Eğitimlerden önce, kurumun genel temizliği (özellikle sınıflar ve tuvaletler) su ve deterjan kullanılarak yaptırılacaktır. Kurumda sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, sıralar, masa yüzeyleri, merdiven tırabzanları gibi) temizliğine özellikle dikkat edilecektir. Bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılacaktır. Kurum tuvalet temizliği için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılacaktır. Çamaşır suyu ile temizlik yapılan alanlar mutlaka havalandırılacaktır. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Pandemi Döneminde Halka Açık Alanların Temizlik ve Dezenfeksiyon İlkelerine uyulacaktır.

10. Kurumların tuvalet ve lavabolarında sıvı el sabunu, kağıt havlu bulundurulacak ve bu bölümlerin temizliğinin periyodik olarak yapılması sağlanacaktır. Tuvaletlerde kullanılan tüm sabunluklar ve kağıt havluluklar mümkünse fotoselli olacaktır.

Etkinlikler Sonrası Uyulması Gereken Kurallar

1. Etkinlik alanları girişinde tüm personel, engelli birey ve ziyaretçiler için temassız dijital termometreyle ateş ölçümü yapılmalı, kuruma ateşi yüksek olanlar ile maskesiz kimse alınmayacak ve mekanda bulundukları sürece maske takmaları sağlanacak, ateş ölçümü 4 saatte bir yapılacak, ateşi yüksek çıkan ve durumu riskli görülenler etkinlik mekanına alınmadan sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.

2. Aileler hasta ve hastalık belirtisi olan (Ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum güçlüğü vb) çocuğu etkinlik alanına getirmemeleri sağlanacaktır.

3. Proje ekibi alınacak tedbirler, kişisel hijyen, sosyal mesafe vb. konularda rehberlik edecektir.

4. Proje ekibi öğrenci ve velilere maske kullanımı, kişisel hijyen, sosyal mesafe kurallarına uyulması konularında bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapacaktır.

5. Etkinlik mekanları her etkinlik sonrasında havalandırılması sağlanacak, materyaller, masa ve sandalyeler ile kullanılan diğer araç ve gereçler, ortak kullanıma sunulan malzemeler bireysel kullanım sonrası dezenfekte edilmesi sağlanacaktır.

6. Bireysel eğitimlerde kullanılan kalem, silgi vb. materyaller her öğrenci için özel olmalıdır.

7. Proje ekibi ve öğrencileri siperlik, maske ve eldiven kullanacaktır.  

8. Proje ekibi, öğrenciler ve velilerin sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde hareket etmeleri sağlanmalıdır.

9. Etkinlik alanlarında yemekhane, kütüphane  vb. toplu kullanım alanları bireyler arasındaki mesafenin 1,5 metrenin altına düşmemesi kaydıyla sosyal mesafeye uygun düzenleme yapılacaktır.

10.   Servis araçlarının özellikle sık temas edilen yüzeyleri başta olmak üzere temizliği her servis öncesi ve sonrasında yapılacak, servis taşıma kapasitesi ve araçlarda sosyal mesafe kuralları göz önüne alınarak planlanacak, araç girişlerine el dezenfektanı yerleştirilecek, servise binilirken proje ekibi tarafından ateş ölçümü yapılacak, ateşi yüksek olanlar servise alınmayacak, seyahat süresince araç içerisinde şoför ve tüm yolcuların maske takmaları sağlanacaktır.

11. Etkinlik alanlarında tuvalet ve lavabolarında sıvı el sabunu, kağıt havlu bulundurulacak ve bu bölümlerin temizliğinin periyodik olarak yapılması sağlanacaktır. Tuvaletlerde kullanılan tüm sabunluklar ve kağıt havluluklar mümkünse fotoselli olacaktır.